Projekt 1: Codziennik

Rozpoczynamy prezentację projektów, które powstały jako rezultat tegorocznej interdyscyplinarnej wyprawy.

Na pierwszy ogień idzie Codziennik, przygotowany przez: Alicję Soćko-Mucha (etnografia), Paulinę Białkowską (grafika), i Martę Ratkiewicz (programowanie).

 

pory roku

 

 

To wielokulturowy kalendarz opowiedziany przez czwórkę dziecięcych bohaterów: Jankę, Lubę, Samuela i Dżamila. Wszyscy mieszkają w Polsce dwudziestolecia międzywojennego, choć różni ich kultura i religia. Dzieci opowiadają o obchodzonych świętach, ale też swojej codzienności.  Ważnym elementem projektu są ilustracje, które pomagają nam wyobrazić sobie znaczenie obcobrzmiących słów. Strona przygotowana jest w szczególności z myślą o dzieciach oraz jako materiał edukacyjny.


Tak o projekcie opowiedziały jego autorki:

A gdyby tak cofnąć się w czasie o jakieś 80 – 90 lat… W co bawiły się wówczas dzieci? Po czym rozpoznawały nadejście wiosny? Kiedy mogły kłaść się spać później niż zwykle? Na jakie dni w roku czekały z największą niecierpliwością? Zapraszamy Cię do spędzenia roku z Janką, Lubą, Samuelem i Dżamilem. Dzieci te wzrastają w różnych rodzinach, kulturach i religiach, lecz zamieszkują ten sam kraj – Polskę, która cieszy się z dopiero co odzyskanej niepodległości.

Prezentowana Państwu strona Codziennik, czyli rok z Janką, Lubą, Samuelem i Dżamilem jest owocem dziesięciodniowej podróży etnograficznej (…). Podczas wyjazdu miałyśmy zaszczyt spotkać wielu wspaniałych ludzi: twórców, muzealników, pracowników rozmaitych instytucji kultury, a przede wszystkim – pasjonatów pielęgnowania i badania kultury, którzy zechcieli podzielić się z nami tym, co uważają za najcenniejsze i warte troskliwej opieki. Przystępując do pracy nad stroną, chciałyśmy, aby treścią i formą wyrazu nawiązywała do tego, co przez te kilka dni zdołałyśmy usłyszeć, zobaczyć i przeżyć. Stąd umieszczamy naszych bohaterów w tych krainach i kulturach, których miałyśmy szansę „dotknąć”.

Codziennik pozostaje obecnie bardziej projektem i propozycją niż formą gotową. Wyobraźnia podpowiada rozmaite możliwości rozwoju tego projektu. To, co prezentujemy, traktujemy również poniekąd testowo. Czekamy na Państwa opinie, sugestie, krytyczne uwagi i porady. (…)Treści zawarte na stronie sięgają niekiedy spraw skomplikowanych, choć zawsze fascynujących. Czymś takim jest już samo zjawisko wielokulturowości. Wybór wątków oraz decyzja, jakim językiem o tych ważnych sprawach pisać, nie były łatwe i, domyślamy się, pewnie ostatecznie często nie najbardziej trafne. . I dzieciom, i dorosłym polecamy traktować tę stronę jako inspirację do działań i dalszych poszukiwań.

Więcej na stronie www.codziennik.etnoprojekt.pl. Zajrzyjcie koniecznie!

bohaterzy