Projekt 2: Etno-cudaki

Kontynuując prezentację projektów, powstałych w rezultacie tegorocznych warsztatów „Etno-projekt 2.0”, zapraszamy do zapoznania się z niewielką grą „Etno-cudaki”.

Projekt stworzyli: Katarzyna Dubeltowicz (etnologia), Małgorzata Pawlak (grafika) oraz Wojciech Bińka i Jakub Jankiewicz (programowanie).

baner_nazwa

Etno-cudaki to internetowa gra pozwalająca stworzyć własną postać opartą na elementach stworów z ludowej demonologii. Wystarczy wejść na stronę, wybrać tułów obrazujący jeden z czterech żywiołów, a następnie przenieść na niego wybrane części ciała zaprezentowanych stworów – Mamuny, Południcy, Domowika, Borowego i Swiecnika. Aplikacja powstała, by zachęcić do nowego spojrzenia na ludowe opowieści oraz do szukania w nich inspiracji.

Autorki napisały o niej tak:

Etno-cudaki to gra dla młodszych i najmłodszych inspirowana polska kulturą ludową. 

Jest naszą odpowiedzią na popularne zachodnie przekazy popkulturowe dla dzieci. Chcemy przyczynić się do tego, aby rodzime wartości nie były zamazywane i spychane na dalszy plan, Częstokroć „nasze” stwory, zmory i upiory są o wiele bardziej ciekawe, chimeryczne i bardziej atrakcyjne wizualnie i wyobrażeniowo, od proponowanych nam „gotowców” spoza granic naszego polskiego podwórka. Słowiańskie strachy są w znakomitej większości związane z życiem codziennym polskiej wsi, do którego odnoszą się ich wyobrażenia. 

Etno-cudaki zostały starannie wybrane i opracowane do tej aplikacji w oparciu o źródła zastane, publikacje naukowe i konsultacje merytoryczne. Interpretacją podań, legend i opisów dotyczących demonologii ludowej, zajął się interdyscyplinarny zespół projektowy – etnolog, grafik i programista. 

Chcielibyśmy, aby Etno-cudaki, oprócz dostarczenia rozrywki, pomogły odbiorcom spojrzeć nieco inaczej na naszą kulturę ludową i dały możliwość, powód do dalszych poszukiwań polskich i słowiańskich treści kulturowych, do czego gorąco zachęcamy!

Etno-cudaki są efektem warsztatów „Etno-projekt 2.0. Inspiracje etniczne i nowe technologie” organizowanych przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego w 2014r. Dofinansowano środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa,” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

Zapraszamy do zabawy: www.etno-cudaki.etnoprojekt.pl!

Patykowaty

Patykowaty – jeden ze stworów stworzonych przez użytkowników aplikacji