Projekt 3: Tryjer

Kolejny projekt to tajemniczo brzmiąca nazwa pewnego urządzenia – Tryjer.

Projekt stworzyli: Robert Wąs (programowanie), Marcin Zalewski (etnologia), Kamil Korolczuk (grafika)

Tryjer to aplikacja, która ma ożywić unieruchomiony eksponat napotkany w magazynach Muzeum Etnograficznego w Krakowie – separator nasion lnu, stworzony przez pomysłowego wynalazcę ludowego.  Narzędzie w interaktywny sposób prezentuje jego  zasady działania i obsługi.  Jest wynikiem fascynacji ludową myślą techniczną i innowacyjnością. Ucząc zasad funkcjonowania urządzenia autorzy chcieli także przybliżyć codzienność jego twórców.

Tak pisali o nim autorzy:

Kto wymyślił młotek, durszlak i szufladę? Nie możemy tego ustalić, tak samo jak nie znamy imion wielu wynalazców i konstruktorów. Eksperymentując z otaczającym światem samorodni twórcy zaprzeczali opiniom o bierności i braku ambicji chłopstwa.
Zmęczony kręceniem młynkiem anonimowy góral zagórzański postanowił ułatwić produkcję siemienia lnianego i zbudował pierwszy i jedyny tryjer w dziewiętnastowiecznej Polsce.

Zapewniają także, że nie skończy się wyłącznie na tryjerze:

Dedykowana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie aplikacja to element większej koncepcji przywrócenia do życia eksponatów zalegających w magazynie instytucji. Chcemy prezentować wynalazki ludowe i za pomocą interaktywnej technologii uczyć zasad ich pracy, a dzięki temu przybliżać codzienność ich twórców.

Czekamy z niecierpliwością!

www.tryjer.etnoprojekt.pl.

Wersja testowa aplikacji: http://tryjer.etnoprojekt.pl/demo/