Jak pewnie wiecie (a tym, którzy nie wiedzą polecamy wpis „Etno-projekt w Wilamowicach – krótka relacja”), w sierpniu tego roku ekipą złożoną z uczestników poprzednich edycji Etno-projektu, odwiedziliśmy Wilamowice. Teraz – zgodnie z obietnicą – zapraszamy wszystkich do Wilamowic, gdzie podczas wydarzenia #Wilamowice Mówią pokażemy rezultaty naszej pracy. Zatem widzimy się 21 listopada o 16:30 w OSP Wilamowice!
Dlaczego Wilamowice?
Położone w pograniczu małopolsko-śląskim Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy: wymysiöeryś. Wilamowice założone zostały w XIII wieku przez osadników z Zachodniej Europy. To oni przywieźli w te tereny ten specyficzny język. Od połowy XVII wieku powstawał również strój mieszczan wilamowskich, który charakteryzuje się on bogatym zdobnictwem oraz mnogością odmian w zależności od okazji na jaką był zakładany. Choć do czasu II wojny światowej język wilamowski był podstawowym językiem komunikacji dla większości mieszkańców miasteczka, na skutek represji ze strony władz komunistycznych obecnie sprawnie posługuje się nim zaledwie około trzydziestu osób. Językoznawcy od kilkunastu lat przepowiadali rychłą „śmierć” języka wilamowskiego. Jednak dzięki zaangażowaniu miejscowej młodzieży oraz uniwersyteckim projektom badawczym sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie.
Wilamowski Etno-projekt
W tym roku do badaczy oraz lokalnych aktywistów dołączyli projektanci i programiści związani z Etno-projektem. Przez ponad tydzień pracowali nad pomysłami w ramach trzech obszarów tematycznych: języka, tworzenia produktów opartych na tradycyjnym stroju oraz przestrzeni miejskiej. Powstały m.in. gra językowa, internetowy generator wilamowskich przydomków, wielofunkcyjne „Wilamówki”, tablice informacyjne w przestrzeni miejscowości a także projekty gadżetów promocyjnych.
Zanim zobaczycie je w pełnej krasie, niech zachęci Was kilka ilustracji:
Zapraszamy na otwarte wydarzenie!
Podczas spotkania w Wilamowicach chcemy podzielić się doświadczeniami i rezultatami wspólnej pracy skupionej wokół wilamowskiego dziedzictwa. O swoich działaniach opowiedzą twórcy pierwszego obrazkowego słownika języka wilamowskiego, projektanci z Etno-projektu, czy autorzy powstającego przewodnika po gminie Wilamowice. Ale przede wszystkim będzie można spotkać się osobiście z kulturą wilamowską – oglądając występ zespołu oraz przedstawienie w języku wilamowskim pt. Hobbit: hejn ȧn cyryk. Wydarzenie będzie również okazją do wejścia w posiadanie wilamowskich etnogadżetów (choćby przez udział w konkursie!) oraz do wsparcia Stowarzyszenia Wilamowianie w ramach prowadzonej zbiórki publicznej.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie Umowy nr 66/UD/SKILLS/2015 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie IMPULS w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.