Projekt 4: Odwzorowania

Zapraszamy do zapoznania się z projektem „Odwzorowania”.

Jego autorami są: Zuzanna Lelek (etnologia), Michał Prusek (programowanie) i Teresa Wójcicka (grafika).

ekran_1

Odwzorowania to aplikacja, która skłania do refleksji na temat współczesnej tożsamości i zmian, jakie w niej zaszły. Wchodząc na stronę możemy zaznaczyć regiony, z których pochodzą osoby z naszej rodziny, aby w rezultacie otrzymać wzór oparty na regionalnych wzorach haftu.

Oddajmy głos autorkom i autorowi projektu:

Czy możemy dziś określić jednoznacznie swoją tożsamość regionalną? Jak bardzo historia naszej rodziny, migracje za pracą,lepszymi warunkami, przygodą oraz nasz własny wybór miejsca do życia wpływają na nas i nasze rozbicie pomiędzy różnymi punktami na mapie? Na ile zdajemy sobie sprawę z naszych korzeni i co tak naprawdę o nich wiemy? Czy moglibyśmy znaleźć jakiś klucz, wzór, który nas zidentyfikuje? Takie, między innymi, pytania, zrodziły się w nas podczas projektowej podróży i zainspirowały do stworzenia od-wzorowania.
Proponujemy eksperyment z wzorami regionalnymi w roli głównej. Na podstawie 3-5 miejsc mogących mieć największy wpływ na twoją tożsamość możesz wygenerować hipotetyczny wzór, będący hybrydą wzorów charakterystycznych dla tych miejsc. Mamy nadzieję, że efekt będzie początkiem refleksji nad własną tożsamością i zmianami, jakie przynoszą nam najnowsze czasy.

Wersja testowa dostępna na stronie: odwzorowania.etnoprojekt.pl.