Zapraszamy na premierę

okladka_final_etno-projekt_2014

Prace  powstałe w ramach Etno-projektu 2.0 zaprezentujemy po raz pierwszy 4 października o godzinie 18:30 w (Nowej) Pracowni Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa.

Serdecznie zapraszamy na finał warsztatów „Etno-projekt 2.0. Inspiracje etniczne i nowe technologie”, który odbędzie się w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna weekendu z ludowymi inspiracjami – „Etnościeżki”. Podczas spotkania zaprezentujemy wyniki twórczej pracy interdyscyplinarnych zespołów nad cyfrowymi interpretacjami tematu kultury ludowej.

Co działo się na Etno-projekcie?
Wyruszyliśmy w podróż. Przez zaledwie 10 dni odwiedziliśmy Warszawę, Bielsk Podlaski, Lublin, Bukowinę Tatrzańską, Zakopane i Kraków. Spaliśmy niewiele, dużo zwiedzaliśmy i dyskutowaliśmy. Zaglądaliśmy do muzeów i skansenów, spotykaliśmy pracowników archiwów i współczesnych muzyków, pletliśmy kosze ze słomy i rozmawialiśmy o cyfrowych technologiach w służbie pamięci o przeszłości. W warsztatach wzięli udział programiści, etnolodzy i graficy – po 5 osób z każdej dziedziny. To mieszanka niemal wybuchowa – spotkanie potwierdziło, jak bardzo różnimy się między sobą. Lecz jednocześnie pokazało, jaka siła drzemie w różnorodności.

Co z tego wynikło?
Zadaniem pięciu zespołów było stworzenie interaktywnych aplikacji, zainspirowanych doświadczeniami podróży. Inspiracją mogły być ukryte w muzealnych magazynach pomysłowe urządzenia, wzory haftów czy anegdoty o ślubnych zwyczajach. Ale jeszcze ważniejsze były pojawiające się dyskusje i refleksje. Powstało pięć prac – różniących się zarówno tematyką (od ludowej demonologii, poprzez wielokulturowość dawnej Polski, po rozważania o współczesnej tożsamości), jak i formą (m.in. aplikacja na smartfony, generator wzorów i interaktywna animacja). Wszystkie warto zobaczyć i wypróbować.

Zapraszamy na premierę!
Nasze prace zaprezentujemy po raz pierwszy 4 października o godzinie 18:30 w (Nowej) Pracowni Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa. Na spotkaniu obecni będą autorzy, którzy opowiedzą o swoich inspiracjach i sposobach, w jaki można wykorzystać ich dzieła.
Po prezentacji zapraszamy na koncert Kapeli Brodów, którzy zagrają tradycyjną muzykę z Rzeszowszczyzny i żydowską z „pamięci polskich muzykantów”.

Aplikacje – już po premierze – będą dostępne na stronie www.etnoprojekt.pl.

Finał „Etno-projektu 2.0” będzie częścią wydarzenia „Etnościeżki. Weekend z ludowymi inspiracjami”, o którym więcej można przeczytać na stronie: www.etnograficzna.pl/etnosciezki-weekend-z-ludowymi-inspiracjami.

zaproszenie